DAMA Finland-yhdistyksen syyskokouksen uutiset

DAMA Finland ry järjesti yhdistyksen syyskokouksen 12.12.2023. Kokouksessa valittiin uusi hallitus sekä hyväksyttiin toimintasuunnitelma ja talousarvio vuodelle 2024. DAMA Finland täyttää tulevana vuonna 20 vuotta, ja juhlavuosi tulee näkymään toiminnassa.

Hallituksen kokoonpano 2024

Puheenjohtaja: Minna Oksanen, Ari Hovi
Jäsen: Jaana Helsing, S-Bank
Jäsen: Juha-Pekka Joutsenlahti, Solita
Jäsen: J-P Paananen, POP Bank Group
Jäsen: Jyrki Tunnela, Fintraffic
Varajäsen: Juho Huitu, Skanska
Varajäsen: Säde Haveri, Freelancer

Pitkäaikaiset hallituksen jäsenet Sami Laine, Aalto EE ja Jani Iivari, Paulig Group siirtynevät hallitustyöstä yhdistyksen toimihenkilöiksi.

Vuoden 2024 toimintasuunnitelman tiivistelmä

Yhdistys mainostaa tiedonhallinnan parhaita käytäntöjä Suomessa järjestämällä jäsen- ja avoimia tilaisuuksia sekä verkostoitumalla TIVIA:n ja DAMA EMEA -verkostojen kanssa. Yhdistys osallistuu suomalaiseen sanasto- ja standardointityöhön, edistäen yhteisiä puitteita tiedonhallintatyölle.

Tulevan vuoden painopisteinä ovat tietojohtajat (CDO) ja tekoäly (AI). DAMA on mukana myös CDOIQ Nordic Symposiumissa Suomessa.

Vuonna 2024 pyritään myös parantamaan DAMA:n näkyvyyttä uudistamalla logoa ja tuottamalla markkinointimateriaalia, tavoitteena selkeä jäsenmäärän kasvu.