Katsaus DAMA Finland-yhdistyksen vuoteen 2022

Vuosi 2022 toi mukanaan huomattavaa kehitystä yhdistyksen toiminnassa, avaten tien kohti entistä suurempaa valtakunnallista ja kansainvälistä vaikutusta. Yhdistyksemme olemassaolo perustuu jäsentemme vapaaehtoiseen työhön ja aktiivisuuteen, ja haluamme esittää lämpimät kiitokset kaikille yhdistyksen tukijoille – niin jäsenille kuin yhteisöjen jäsenillekin.

Yhteisöjäseniä olivat vuonna 2022 Ari Hovi, Enfo ja Sparta Consulting.

DAMA Finland ry toimii jäsenilleen arvokkaana työkaluna omien ja yhteisöjen ammatillisten tavoitteiden saavuttamiseksi. Se tarjoaa foorumin osaamisen jakamiseen ammattilaisten välillä, omien ajatusten ja kokemusten levittämiseen kansallisille ja kansainvälisille verkostoille sekä yhteisönä niille, jotka työskentelevät samojen haasteiden ja kokemusten parissa.

Yhdistys syntyy jäsentensä visioista ja saa voimansa heidän aktiivisesta panoksestaan. Tämä vuosi voi olla juuri sinun tilaisuutesi antaa yhdistykselle hieman omasta elämästäsi – voit kirjoittaa ajatuksiasi tai jakaa kokemuksiasi, osallistua tapahtumiin vierailijana tai puhujana tai järjestää yhteisöllisen tilaisuuden omien verkostojesi kanssa.

Jos koet, että tieto on arvokasta pääomaa sinulle tai organisaatiollesi ja haluatte edistää tiedonhallinnan roolia keskeisenä liiketoimintakyvykkyytenä, liittykää henkilö- tai yhteisöjäseniksi osoitteessa https://damafinland.fi/jasenyys/.

Terveisin,
Sami Laine, varapuheenjohtaja, DAMA Finland ry

 

TOIMINTAKERTOMUS 2022

Toimintasuunnitelman mukaisesti yhdistys jatkoi toimintatapojensa kehittämistä osaksi TIVIAn verkoston toimintaa.

Hallituksen toiminta aktivoitui merkittävästi ja hallituksen kokouksia järjestettiin tuplasti aikaisempaan verrattuna.

Vuoden aikana onnistuttiin jälleen erityisesti tapahtumatuotannon laajentamisessa sekä kansainvälisten tapahtumien toimintamallin käynnistämisessä.

Hallinto

Koska DAMA Finland toimii yhden vuosikokouksen toimintamallilla, tilivuoden 2022 aikana oli 2 hallitusta. Ennen vuosikokousta hallituksena toimi  vuoden –21 hallitus  ja oli 3 hallituksen kokousta. Vuosikokouksen jälkeen hallitus kokoontui 7 kertaa vuoden 2022 aikana.

Yhdistyksen vuosikokous pidettiin 13. Huhtikuuta 2022 Solitan Helsingin toimistolla. Kokouksessa valittiin vuoden 2022 uusi hallitus:

Hallituksen jäsenet osallistuivat kansainvälisen verkoston kokouksiin: DAMA-I Presidents Council Meeting  ja European Coordination Meeting.

Jani Iivari ja Minna Oksanen osallistuivat fyysisesti TIVIA-päiville sekä keväällä että syksyllä.

Viestintä

Yhdistys kehitti LinkedIn-viestintää avaamalla DAMA Finland ry-yritystoimija sekä aktivoimalla LinkedIn-ryhmän keskusteluja. Jani Iivari osallistui Tivian viestintätoimikunnan työhön.
https://www.linkedin.com/company/dama-finland-ry/
https://www.linkedin.com/groups/4058075/

Sami Laine kirjoitti artikkelin Sytyke-lehteen 4/2022 Huippuseminaarin 2022 satoa. Artikkeli julkaistiin myöhemmin myös yhdistyksen verkkosivuilla: https://damafinland.fi/2022/12/14/tekoalyn-hallintamallit/

Tivia News ja IT-Insider artikkeli: Jaana Helsing, Tiedonhallinta tutuksi, https://tivia.fi/uutiset/tivia-news-1/tiedonhallinta-tutuksi-1712. Artikkeli julkaistiin myös TIVIA:n sivustolla.

 

Viestintä 2020 2021 2022
Verkkoartikkelit 0 1 2
Lehtijulkaisut 2 2 1
Nauhoitukset 0 2

 

Tapahtumat

Vuoden aikana järjestettiin 5 jäsentapahtumaa.

  1. 6.4-7.4.2022 Vuoden ensimmäinen tapahtuma oli yhteistapahtuma globaali Master Data Marathon 4.0, jonka Helsinki Watch Party-tilaisuuteen. osallistuivat Sami Laine ja Minna Oksanen  https://www.esystems.fi/fi/helsinki-watch-party-master-data-marathon
  2. 13.4.2022 pidettiin vuosikokous ja seminaari aiheella Data Catalogs. https://tivia.fi/event/dama-finland-vuosikokous-2022-04-13-361/
  3. 29.9.2022  Sytyke ry:n KAOS-ryhmän ja DAMA Finland ry:n yhteistyössä järjestämä iltatilaisuus OP:lla. Teemana Tietojohtaminen https://www.eventbrite.fi/e/kaos-ilta-tietojohtaminen-tickets-418424217097,  jossa Sami Laine kertoi: DAMA DMBOK:n ja sertifioinnin esittely.
  4. 7.11.2022 Verkostoitumisilta. https://tivia.fi/event/dama-finland-ry-data-verkostoitumisilta-2022-11-07-575/ oli avoin kaikille kiinnostuneille ja mukaan osallistui yli 40 henkilöä. Tavoitteena oli tunnistaa kiinnostavia aiheita, joiden pohjalta toimintaa voidaan suunnitella eteenpäin.
  5. Yhdistys järjesti DAMA EMEA-konferenssin yhdessä EMEA-alueen muiden yhdistysten kanssa. Konferenssi oli yksipäiväinen ja sen sisältö jakautui kahteen rinnakkaiseen linjaan. Suomesta ilmoittautui 14 osallistujaa.
    https://www.dama-emea.org/

Varapuheenjohtaja Sami Laine toimi MIT CDOIQ Symposium 2022-tapahtuman ohjelmakomiteassa DAMA-verkoston edustajana sekä osallistui koronavuosien tauon jälkeen tapahtumaan paikan päällä Bostonissa kesäkuussa.

Sami Laine oli myös ehdolla Pohjoismaiseen DAIR Awards – palkinnon saajaksi AI Ethics Professional of the Year- kategoriassa https://damafinland.fi/2022/11/28/dama-network-activists-nominated-for-dair-awards/

Tapahtumat 2020 2021 2022
Yhdistyksen oma tapahtuma 1 2 2
Kansallinen yhteistapahtuma 0 0 1
Kansainvälinen yhteistapahtuma 1 2 2

 

Koulutukset

DAMA Finlandin yhteisöjäsen Hovi Competence Development Oy  (HCD) järjesti vuonna 2022 CDMP ja muita tiedonhallinnan aihealueen koulutuksia. Koulutuksia markkinoitiin sekä yhdistyksen LinkedIn-sivujen kautta että jäsenkirjeellä.

Koulutukset olivat seuraavat:

DAMA Data Management Fundamentals (CDMP) – sertifiointikoulutus

DAMA Master Data Management – sertifiointikoulutus

DAMA Meta Data Management – sertifiointikoulutus

Lisäksi HCD järjesti koulutuksen DAMA Data Governance – sertifiointimahdollisuudella

DAMA EMEA-konferenssin yhteydessä järjestetyllä Learning week:llä pystyi suorittamaan Data Management Fundamentals, Data Governance ja Data Quality-kurssit ja sertifiointikokeet.

Jäsenet

Yhdistyksellä oli Tivian rekisterien mukaan vuoden 2021 loppuun mennessä 73 henkilöjäsentä sekä 3 yhteisöjäsentä.

Jäsenlaji 2020 2021 2022
Henkilöjäsen 30 67 81
Yhteisöjäsen 2 3 3

LinkedIn-ryhmässä oli 533 seuraajaa ja tänä vuonna perustettu LinkedIn-company ylitti 100 seuraajan määrän.

Seuraaja 2020 2021 2022
LinkedIn Organisaatio 159 284
LinkedIn Keskusteluryhmä 533 558

 

Talous

Vuoden 2022 talousarvion tavoitteista jäätiin vain hieman, koska jäsenmaksuja kertyi budjetoitua enemmän. Jäsenistölle suunnattu CDMP-koulutus ei tuottanut yhtä paljoa riskittömänä yhteistyökoulutuksena toteutettuna kuin edellisen vuoden DAMAn omana toteutuksena. Kokonaisuudessaan talous kehittyi kuitenkin hyvin ja yhdistyksen taloustilanne on hyvä toiminnan kehittämisen ja jatkuvuuden takaamiseksi.

Yhdistyksen toiminta tuotti 3619 euroa tuloja. Tästä syntyi ylijäämää 2454,56 euroa, joten kassavarat kasvoivat 6887,01 euroon (oma pääoma). Tilikauden tulos jäi talousarvion tavoitteesta, jossa tavoiteltiin 7012,45 euron kassavaroja.